Infinix Hot 50 Play Price in Pakistan
Infinix Hot 50 Play
Rs. 38,999
Coming Soon
Infinix Hot 50 Play Price & Specifications
| Release Date | 22-05-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 170.6 x 77.5 x 8.6 mm |
| Phone Weight | 205 g |
| Operating System | Android 13, XOS 12.6 |
| Screen Size | 6.82 Inches |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Phone Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (peak) |
| Screen Protection | null |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 16 MP + QVGA |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
Infinix Hot 50 Play price in Pakistan is 38,999 PKR. Infinix Hot 50 Play is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Hot 50 Play launched with impressive color options mirage_black,bora_purple,blade_white. Infinix Hot 50 Play phone weighs only 205 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Hot 50 Play is set up with a 16 MP + QVGA back camera and 8 MP selfie camera. The processor Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) and IMG PowerVR GE8320 ensure the smooth performance of Infinix Hot 50 Play. The Display of Infinix Hot 50 Play supports Resolution up to 720 x 1640 pixels and the screen Size is 6.82 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.82 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 6000 mAh, non-removable. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Hot 50 Play price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Hot 50 Play Availability
| Expected Price: | Rs. 38,999 |
| Release Date: | May 22, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Infinix Hot 50 Play Price and Specs
| Infinix Hot 50 Play 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 38,999 |